Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2022 12:34 (Üye) Soru : Merhaba, bir ogrenci zorunlu stajini yapacak 30 gun olarak. Ayni zamanda ayni isyerinde tam zamanli olarak ise alinabilir mi? Tam zamanli 4/a'lı olarak primleri odenebilir mi? Boyle olursa normal tam zamanli calismasina karsilik verilen ucrete ek olarak stajyer maasi da odenmesi gerekir mi? Tesekkurler

Cevap : Sigortalı olarak çalıştırılan stajyer öğrencilere ait kısa ve uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primlerini 5510 sayılı kanun 87. maddesinin (e) bendine göre aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim görenler ile meslek liselerinde zorunlu staja tâbi tutulan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı veya bu öğrencilerin eğitim gördükleri okullar, yüksek öğrenim sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrenciler için öğrenim gördükleri yüksek öğretim kurumu ödemekle yükümlüdür. Diğer taraftan bağlı bulundukları eğitim kurumlarının statüsünde mecburi staj şartı bulunmayan öğrencilerin staj yapmaları veya söz konusu statülerde yer alan sürelerden daha uzun bir süre için staj yapmaları halinde, bunların normal çalışan gibi değerlendirilerek sigortalı sayılmaları ve ödenen ücretler üzerinden gelir ve damga vergisi ile sigorta primi kesilmesi gerekmektedir. Ay içinde 30 gün çalışma zaten tam çalışmadır. Eğer parttime haftada 3 gün işyerinde stajer çalışıyor kalan günlerde de ayrıca fiili çalışmavar ise bu çalışma SPEK kazanç olarak bildirilip çalışanın 4a sigortalı bildirimi yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.