Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2022 12:22 (Üye) Soru : Merhabalar, Yurtdışına verilecek olan yazarlık hizmetlerinden dolayı düzenlenecek serbest meslek makbuzunda gelir vergisi bulunmamaktadır, yazarlık hizmeti GVK18 istisna kapsamında bulunmaktadır. Bu bağlamda ilgili gelir vergisi ne şekilde beyan edilip ödenmesi gerekir?

Cevap : GVK 18. maddesi uygulamasında Serbest meslek makbuzu düzenlenmez.Verilen hizmet için ödemeyi yapacak mükellef % 17 GV stopajı yapar. Yurt dışından elde edilecek Telif Geliri (kazancı) için GVK 18. madde uygulanmaz. Hizmeti veren Yazar Gerçek usulde GV mükellefiyeti tesisi ettirmesi gerekir. DBS SM Kazanç defteri tutulacak e-smm düzenleyecektir. Düzenlenecek e-smm de KVK ve GV stopajı yapılmaz. GVK 18. maddesine göre; Yurt dışından elde edilen telif gelirleri için bir düzenleme yoktur .Konu hakkında özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.