Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2022 09:47 (Üye) Soru : Merhaba, Türkiyede hic is yurutmeyen Ingiltere mukimi bir firmanin avukati eşi dolayisiyla Turkiyeye gelip Turkiyeden bu Ingilteredeki firma icin uzaktan calisacak. Ingilteredeki firmanin Turkiyede hic bir faaliyeti yok. Bu kisi de esi Turkiyede calisacagi icin yaninda gelecek ve Ingilteredeki firma icin uzaktan calisacak. Arada bir de Ingiltereye gidip gelecek. Bu kisinin Turkiyeye iliskin bir gelir elde etmemesi nedeniyle gelirinin vergiye tabi olmadigini dusunuyoruz. Ingiltere mukimi firmanin uzaktan calismayla Turkiyede oturup calisacak elemani beyanname vermeli midir?

Cevap : Bahsettiğiniz kişi Türkiye den elde ettiği Kazanç ve iratlar Gerek tam mükellef gerekse dar mükellef olarak beyannameye tabi olarak vergilendirilir. Eşinin Türk veya yabancı uyruklu olması veye medeni durumu vergilemeye engel değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.