Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2022 09:56 (Üye) Soru : Galericilerin oluşan kar üzerinden hesaplayacağı kov oranı %18 olarak değişmiştir. Burda galericinin yetki belgesi olması yada olmaması kdv nin hesaplanacağı matrahın tespitinde yani satış tutarından mı yoksa kardan mı hesaplanacağı konusunda bir değişikliik varmı? Yani yetki belgesi olmayan galerici değişen kdv oranı sebebiyle satış bedelli içinden kdv yi %18 mi hesaplayacak?

Cevap : Özel matrah uygulamasını SADECE "yetki belgesi " olanlar yapar. Yetki belgesi olmayanlar yapacakları satış da ; satış bedelinin TAMAMI üzerinden KDV hesaplanır. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linkdeki yazımızı inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3211/Mevzuat-Dosya/30032022-yeni-kdv-oranlari-aciklama.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.