Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2022 11:13 (Üye) Soru : Merhaba, Islak mendil, El jeli, sıvı gurubu; sabun, bulaşık deterjanı v.b imalat yapan, ihracat firmasıyız. ÖTV kapsamına giren IV Nolu sayılı listede yer alan Lipbalm, vücut Spreyi, gibi bazı ürünlerden de imal etmeye başlayacağız. ÖTV li İthal alımım yok. Yurtiçine satış yok. Sadece Yurtdışı ve 3065 İhraç Kayıtlı satışım var. Hammadde alımım yurtiçinden ve ÖTV ye tabi değil. Bu durumda ÖTV Mükellefiyeti açtırmam gereklimidir. YANITINIZ BİZİM AÇIMIZDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR. ÇÜNKÜ İLGİLİ KURUMLARDAN KİMSE NET BİR YANIT VEREMEDİ. Şimdiden Teşekkür ederim.

Cevap : ÖTV MÜKELLEFİYETİ TESİSİ ettirilecektir. IV Nolu sayılı listede yer malları imal ettiğiniz için mükellefiyet kurulacak. Satışın tamamının ihraç olması bu durumu değiştirmez. Resmi makamlardan sözlü bilgi değil; yazılı (Özelge) almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.