Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2022 11:08 (Üye) Soru : Evde günde 8-9 saat çalışacak en küçüğü 4 en büyüğü 11 yaşında 3 çocuğa bakacak bir dadı gerektiğinde ev hanımına yardımcı bir personel alınırsa; ücreti asgari ücretin üstünde olacağından; Sadece SGK' luna mı başvurulacak yoksa ayrıca İlgili V.D. ne de baş vurulması gerekecek mi.?

Cevap : Ev hizmetlerinde 10 gün veya daha fazla çalıştırılacak sigortalıya ilişkin; bildirim en geç sigortalının çalışmaya başladığı ayın sonuna kadar SGK'ya yapılmalıdır. İşyeri tescil işlemi tamamlandıktan sonra E-Bildirge Kullanıcısı beyan edilen kişinin e- Devletine e-Bildirge Kullanıcı Sözleşmesi iletilmektedir. bildirim yapılacak form ekteki uzantıda mevcuttur.; https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/resources/documents/educare/EduEk9.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.