Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2022 09:11 (Üye) Soru : Merhaba, teknopark da faaliyet gösteren firma (yazılım firması) projeleri için kdv ve kurumlar ( ksmi istisna kapsamında) . Bu firma istisna olmayan bakım onarım teknik destek gibi istisna kapsamında olmayan yazılım faaliyetleride gösteriyor. Bu durumda sorum şu; istisna kapsamında yürütülen proje için katlanmış olduğu giderleri ( personel maaş vs) diğer faaliyetinden elde ettiği gelir den indirilebilirmi yoksa tamamnen ayrı mı değerlendirilmesi gerekiyor?

Cevap : Hangi indirim KV 10 (1) ğ maddesin deki indirimden bahsediyor iseniz; " Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan yazılım, için münhasıran (sadece) bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'si. Kurumlar vergisi matrahının tespitinde; kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından i indirim yapılır:
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.