Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2022 13:47 (Üye) Soru : Merhaba, Şirketimiz bir firmadan yemek hizmeti almıştı. (çalışanların gözetim ve denetimi bizde değildi) Bu firmanın bir çalışan müteselsil sorumlu olarak ücret alacaklarından bizi de sorumlu tutarak çalıştığı firmayı ve bizi dava etti. Sonuç olarak uzlaşma sağlandı. Bizde bu kişiye ücret alacaklarına istinaen bir kısım ödeme yaptık. soru; Normalde çalışan bizde gözükemediğinden ödediğimiz tutar için vergi kesintisi yapmamız gerekiyor mu? Direkt gidere atabilir miyiz? Kesinti yapmamız gerekiyorsa normalde bizde çalışan gözükmeyen birisini muhtasarda nasıl beyan edebiliriz

Cevap : Yapılan ödeme KKEG olarak kayıtlara alınır veya kişinin girişi yapılır. bordro düzenlenir Vergi ve sgk hesaplanarak muhtasar beyanname ile beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.