Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2022 11:16 (Üye) Soru : Merhaba, XYZ AŞ ile ABC AŞ grup şirketleridir. ABC AŞ XYZ AŞ’inin sermayesinin %100’ne sahip, yani bağlı ortaklık durumu söz konusu. 2021 yılı sonunda XYZ AŞ’de yaklaşık 7mio TL birikmiş zarar bulunuyor. ABC AŞ’de 2021 yılı sonunda Dönem Net karı var ve geçmiş yıl zararı yok ve ABC AŞ yaklaşık 11 mio TL XYZ AŞ'ne borç vermiştir (nakit desteği sağlamış) Özetle, ABC AŞ XYZ AŞ ‘inin birikmiş zararını Kurumlar Vergisinde dönem net karından indirebilir mi? Daha az vergi ya da hiç vergi ödememesini sağlayabilir mi?

Cevap : ABC AŞ , XYZ AŞ ‘inin birikmiş zararını Kurumlar Vergisinde dönem net karından İNDİREMEZ. Şirketin Zarar mahsubu; kendi bünyesindeki kara ve zarar hesapları arasında olur. Aynı grup da şirket olmasının önemi yok
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.