Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2022 12:52 (Üye) Soru : a.ş. personele dağıtılan ramazan paketlerinin faturasının giderleştirilmesi ve muhasebe kaydı hakkında bilgi verirmisiniz

Cevap : Vergi mevzuatımıza göre, işletmelerce kendi personeline dağıtılan yardım kolileri, onlara yapılmış ‘AYNİ ÜCRET’ ödemesi hükmünde olup, bunların o kapsamda vergilendirilmesi gerekmektedir. KDV dâhil alış bedeli toplamını oluşturan tutarın personele verilmiş net ücret olarak değerlendirilip buna göre hesaplama yapılması gerekir. KDV dâhil alış bedeli, ilgili personelin, BRÜT MAAQŞINA EKLENİR. Bu şekilde hesaplanacak toplam brüt tutar üzerinden çalışanın ücretine ait gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanır. (Paket toplamı çalışanlar sayısına bölünerek) Alış da ödenen KDV ayrıca indirilmez. Çünkü brüt maaşa eklendi Dağıtılan erzak yardımı ‘AYNİ YARDIM’ kapsamında değerlendirildiği için, bunlar üzerinden sigorta primi ve işsizlik sigortası pirimi hesaplanmaz.. Muhasebeleştirme ise bordonun muhasebeleştirilmesi ile olur. özel bir muhasebe kaydı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.