Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2022 13:00 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım Basit Usül Mükelleflerde Beyyanname verilmeyecek 1-Fatura kesilmeyecekmi 2-Gider Faturaları alınıp saklanacakmı Teşekkürler

Cevap : Basit usulde vergilendirilen mükellefler için Yıllık beyanname verme kaldırıldı. . Basit usul de vergilendirilen mükelleflerin eskiden olduğu gibi kayıtları bağlı oldukları esnaf odasınca veya meslek mensuplarımızca tutulmaya devam edilecektir. Basit usuldeki mükellefler; Fatura ve PSF düzenleyecek.(KDV istisnası olduğu için KDV hesaplanmaz) Bu belgeler DBS gelir yazılacak. Fatura ve benzeri belge alacaklar bu belgeler DBS ne gider olarak kayıt edilecek.Yıl sonundaki alış ve satış durumuna göre Gerçek usule geçmeleri buradan kontrol edilecektir. Kayıtlar ve belgeler 5 yıl süresince saklanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.