Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2022 08:57 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. Nisan ayında işe başlayan gerçek kişi müşterimiz motorlu kurye faaliyetinde bulunacak. İşinde kullanacağı motosikleti Şubat ayında satın almış bulunmakta. Açılış Nisan ayında olduğu için alışta ödediği KDV Tutarını indirim yapamayacağız. Aktife gider pusulası ile almamız gerekiyor. Vergi Dairesine Dilekçe ile aracı bildirim yapacağız. Ancak müşterimize ileride bu aracı sattığında veya işyerini kapattığında Fatura ile çıkış yapması gerektğini ve %18 tutarında KDV hesaplancağını belittiğimizde, aktife almaktan vazgeçti KDV ödemesi çıkabilir diyerek. Bu durumda yapılacak farklı bir işlem varmı hocam. Aracı aktife almadan faaliyetine devam edebilrimi. Aracın yakıt fişlerini işlemezsek olurmu. Bu konuda yapmamız gereknleri belritebilirmisiniz. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Gider pusulası düzenlemeniz gerekmez. KDV indirim konusu yapılmaz Motoru işletmeye kayıt ediniz. Giderlerini DBS yazınız. . VD bilgi vermeniz yeterlidir.Motorun satışında % 18 KDV hesaplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.