Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2022 12:38 (Üye) Soru : Merhabalar, Vergi, banka kredileri ve başka borçlarından dolayı yasal takipte olan LTD şirketimizin ortağı başak bir bir LTD şirket satın almak istiyor. Öğrenmek istediğimiz ileriki bir zaman diliminde borçlu şirket ilgili olarak alacaklıları yeni alacağı şirket her hangi bir icra veya dava konusu yaparak talep edebilir mi

Cevap : Şirket satılmaz. Şirketin ortak veya ortaklarının HİSSELERİ satılır. Şirket tüzel kişiliğinin borçları için Gerek devlet gerek ise özel alacaklılar alacağın tahsili için önce tüzel kişiliğe müracaat eder Tüzel kişiliğin mal varlığından tahsilat yapılamıyor ise .Borcun oluştuğu tarih de ki Şirket ortaklarına müracaat edilir ve onlardan tahsil edilir. Sorunuzdaki olay için ortağın yeni şirketteki hissesine haciz işlemi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.