Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2022 12:20 (Üye) Soru : Merhaba, A firması B firmasindan işçi kiralıyor ve kiraladığı işçileri ihale konusu işte çalıştırıyor. Bu çalışanlar B firmasının çalışanı ve kiralık olarak A firmasina veriliyor. Bu çalışanlar icin 5510 sayili 5 puanlık isveren sgk indiriminden faydalanilabilir mi? B firmasi kiralik olarak verdigi ve ihale konusu işte çalışan işçileri için 5 puanlık işveren prim indiriminden faydalanabilir mi? 2015/12 sayili ve 08.04.2015 tarihli SGK Genelgesine gore 5 puanlik işveren prim indiriminden faydalanabileceğini düşünüyoruz. Doğru mudur? Teşekkürler

Cevap : 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesi kapsamındaki sigorta primi işveren hissesi 5 puanlık prim indiriminden (bazı işyerleri ilave 6 puana kadar indirim alabilmektedir), maddede yer alan açık hüküm uyarınca; 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa ve uluslararası anlaşma hükümlerine istinaden yapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı Kanundan istisna olan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri yararlanamamaktadır. Bu nedenle de ihaleli işlere ait 4 mahiyet kodu ile başlayan işyerleri bu prim indiriminden yararlanamamakta, sadece 2 mahiyet kodu ile başlayan devamlı işyerlerinden şartları tutanlar yararlanabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.