Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2022 10:13 (Üye) Soru : Merhaba, Şirketimiz İnşaat tahhüt firmasıdır. Şubat 2021 yılında elçilik binası renovasyon işlerini yapmak üzere sözleşme imzaladık. Sözleşmeden sonra 35 seri no.lu kdv tebliğ ile kdv dahil 5 milyon üzeri yapım işlerinde 4/10 tevkifat uygulanması yürürlüğe girmiştir. Tebliğ ay başında yürürlüğe girer yazdığı için bugüne kadar düzenlenen hiçbir faturaya kdv tevkifatı kesmedik. Sorum şu ki: Sözleşme mart ayında yayınlanan tebliğden önce ,yani şubat 2021 yılında imzalandığı için bu kapsama giriyor mu? Faturalarda kdv tevkifatı kesilmesi gerekiyormuydu? Eğer kdv tevkifatı kesilmesi gerekiyorsa geriye dönük düzeltme beyannamemi vermek gerekli? Yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla,

Cevap : KDV tevkifatı için geri ye yönelik düzeltme yapılmaz. KDV tevkifatı Fatura düzenlediği tarih de fatura üzerinden hesaplanır. Alıcı ise bu faturadaki tevkif edilen KDV ni (2) nolu beyanname ile beyan eder. 2021 yılındaki işlem için KDV tevkifatı için düzeltme yapılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.