Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2022 08:19 (Üye) Soru : Merhaba, Soru1- Ticari kazanç bakımından , vergi mükellefiyeti olan bir gerçek kişinin , özel inşaat dolayısı ile yaptırdığı binadaki dairelerinden birini sattığı durumda , Tacir oldğundan dolayı Değer Artış kazancı istisnasından yararlanabilir mi? Soru 2- Elde ettiği değer artış kazancını 15 gün içerisinde vergi dairesine bildirecek mi ? Yoksa 2023 Mart ayında Yıllı Gelir vergisi beyannamesi ile mi bildirecek? Şimdiden teşekkür ederim

Cevap : Ticari işletmeye kayıtlı olmadan yapılan Özel inşaat daki daire 5 yıl içinde satılması halinde elde edilen kazanç değer artış kazancı olarak beyan edilir. Ticari kazanca dahil edilmez. GVK 2. maddesinde belirtilen kazanç unsularından elde edilen kazanç ve iratlar takvim yılını takip eden mart ayında yıllık GV beyannamesi ile beyan edilir 15 gün diye bir süre olmaz. Size önerimiz GVK 2, 80. Mük.Md. 80. 83.85 ve 87. Maddelerini bir kez daha inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.