Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2022 08:21 (Üye) Soru : Merhaba işletme defteri diş teknisyeni mükellef kendisine bir daire mesken alacak ikinci el faturasız, bu dairede faaliyetine devam edecek.5 yıl içerisinde bu daireyi satması durumunda fatura kesmesi gerekirmi ? Gerekir ise KDV oranı ne olmalı yada satması durumunda sadece değer artış kazancına ait uygulamayımı uygulamak gerekir ?

Cevap : Satın alınan konut işletmeye kayıt edilmesi halinde ve daha sonra ister 1 yıl ister 15 yıl sonra satsın satış bedeli ile alış bedeli arasındaki fark gelir olarak kayıtlar da yer alır. .Satış bedelinin tamamı üzerinde 150 metre karenin altında ise % 1 ,150 metre kareyi aşan kısmı için % 18 KDV hesaplanır. Konutu işletmeye kayıt edilmez ise; 5 yıldan içinde satılır ise ; değer artış kazancı hesaplanır . 5 yıl sonra satılır ise vergileme olmaz. KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.