Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2022 11:35 (Üye) Soru : sayın yetkili merhaba; yeni yasayla sigorta ve reasürans şirketleri kurumlar vergisi oranı %25 olarak sabitlendi. 1. sorum: Sigorta aracılık firmalar bu orana dahilmidir. 2 sorum yeni yasayla değişen sözleşmeli doktorlar serbest meslek kazancına tabi olacak maddesi. bir hastaneyle sözleşme yapmış kurumlar vergisi mükellefi tek kişi ltd şti şeklinde kurulan şirketlerdemi serbest meslek statüsüne dahil olacaktır. teşekkürler

Cevap : 1-Sigorta aracılık işleri yapanlar içinde % 25 oranının 01/07/2022 den itibaren uygulanacağı görüşündeyiz.Konu ile ilgili yayımlanacak Genel tebliği bekleyelim. 2-Yeni düzenleme ile Özel hastanelere hizmet veren Doktorlar Şirket kurmadan da S.M Erbabı mükellefiyeti açabilecek ve e-smm düzenleyebilecekler. Şirketler Ticari kazanç elde eder. Serbest meslek statüsüne dahil olmaz. Mevcut şirketler tasfiye edilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.