Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2022 11:56 (Üye) Soru : Sayın İlgili, Limited şirket olarak faaliyet gösteren bir mükellefim yurtdışındaki bir şirkete hizmet ihracatı kapsamında kdv 'siz olarak EURO para biriminden hizmet faturası düzenlemiştir. Fatura bedeli şirket euro hesabına gelmiştir. Sorularım şudur; 1-) Gelen fatura bedeli için herhangi bir banka işlemi (dab vb.) yapmaya gerek varmıdır?.. 2-) Gelen fatura bedelinin TL 'sına çevrilmesi zorunlumudur?..

Cevap : HİZMET ihracı bedelinin Bankadan bozdurulması konusunda bir tahdit ve süre yoktur. İstenildiği gibi tasarruf edilir.Başka bir söylem ile ; İhracat bedellerinin yurda getirilmesi sadece mal ihracı bedellerine ilişkin olup HİZMET ihracatı bedellerinin yurda getirilme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.