Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2022 15:27 (Üye) Soru : 19/04/2022 tarih ve 31814 sayı ile Türk parasının kıymetini koruma kanununa göre menkul satış sözleşmelerinin döviz olarak yapılabileceği fakat ödemelerinin TL ile yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu tebliğe göre alım satımını yaptığımız ürünleri dövizli olarak fatura edebiliriz fakat ödemelerini TL ile almak zorundayız, peki daha önce almış olduğumuz dövizli çekleri iade mi edeceğiz döviz olarak tahsil edebilirmiyiz, veya satışını yaptığımız ürünlerin ödemelerini döviz çek ile alırsak kanun kapsamı dışındamı kalıyor son olarak birisi kaza ile bize dövizli ödeme yaparsa bu parayı iademi etmemiz gerekiyor bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap : Tebliğin yürürlük tarihi bu gün (19/04/2022 ) Önceden alınan çeklerin iadesinin olmayacağı , Tebliği deki zorunlulukların 19/04/2022 öncesine uygulanamayacağı görüşündeyiz. Konu hakkında detaylı bilgi için İstanbul Kambiyo Md den bilgi alınız Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değiliz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.