Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2022 11:44 (Üye) Soru : Sayın yetkili, aşağıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştığım konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler, A Firması – Sadakat programı ile ilgili yazılımı yapan, işlemlere aracılık eden ve işlemler üzerinden komisyon alacak olan ajans B Firması – Sadakat programı sahibi ana firma, bayilerine sadakat programı çerçevesinde topladıkları puanlar karşılığında uygulama üzerinden hediye ürün verecek. C Firması – B Firmasının bayilerine vereceği hediye ürünlerin temin edileceği ve gönderimi yapacak firma Bayiler – B Firmasından ürün alan ve ilgili Sadakat Programı uygulamasını kullanarak puan biriktiren ve puanlar karşılığında hediye ürün alan firmalar A Firması’nın vermiş olduğu yazılım faaliyetleri kapsamında, hizmetlerine yeni eklenen bir sadakat programı hizmeti bulunmaktadır. Bu uygulama yazılımı B Firmasına satılmış ve bedeli tahsil edilmiştir. Sürecin yönetilme işini de A Firması yapacaktır. Bu sadakat programı hizmeti kapsamında, B Firmasının bayileri yaptıkları ürün alışlarına istinaden kazandıkları puanları, Sadakat Programı uygulamasında hediyeye dönüştürebiliyorlar ve kazandıkları puanlara karşılık gelen hediyeyi Uygulama üzerinden sipariş ediyorlar. Uygulama üzerinden bir bayi bir ürün sipariş ettiğinde, bu sipariş C Firması’nın sistemine düşecek ve sonrasında ürün gönderimi sağlanacaktır. C Firmasının bayilere göndermiş olduğu ürün bedeli, A Firması tarafından B Firmasından tahsil edilerek C Firmasına ödenecektir. Ürünün tüm garanti ve iade süreçleri için de C Firması tedarikçi firma olarak sorumlu olacaktır. A Firması, bayilerin sipariş takibini, siparişlerin teslimini ve iade süreçlerini C Firması ile koordineli bir şekilde yürütecek ve takibini yapacak ve tüm bu operasyonla ilgili olarak B Firmasına hizmet faturası kesecek ve bunun bedelini tahsil edecektir. Tüm bu operasyon sonrasında muhasebesel işlemlerle ilgili sorular; 1- C Firması hediye ürün sipariş eden bayiye ürünü İrsaliye+Fatura ile mi gönderecek? Faturada ürün bedeli olacak mı? Ürün bedeli A firması tarafından ödeneceği için bayiye kesilen faturanın A firmasından gelen ödeme ile kapatılması nasıl olacak? 2- A Firması B Firmasından tahsil ettiği ürün bedelini C Firması ödeyecek. Burada muhasebeleşme süreci nasıl olacak? A Firmasında bir hesap borçlu, diğer hesap alacaklı olacak. Bu hesapların kapatılması nasıl yapılacak? 3- B Firması kendisine kesilen herhangi bir ürün faturası olmaksızın, C Firmasının bayiye gönderdiği ürün bedelini ödediğinde, bu tutarı nasıl giderleştirecek?

Cevap : Bahsettiğiniz "Ticari model " konusunda bilgi sahibi değiliz.Genel ticari kurala göre; Komisyon geliri elde eden firma Karşı firmaya Fatura düzenler ve bedelini tahsil eder. Ürün satan firmalarda malı sevk irsaliyesi ile sevk eder 7 gün içinde Fatura düzenler . Modelinizi biz çözemedik ve anlayamadık. Modeliniz ve işleyişi konusun da GİB den özelge alarak işlem yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.