Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2022 15:49 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir gelir vergisi mükellefimin 1 personeli vardı. Bu sebeple MUHSGK beyannamesini 3 aylıktan aylığa çevirmiştik. Söz konusu personeli 28.02.2022 tarihinde işten ayrıldı ve şuan işe girişi yapılacak birisi söz konusu değil. Bu durumda sorularım şöyle; 1. Muhtasar beyannameyi aylıktan 3 aylığa mı çevirmem lazım? Hangi dönemden itibaren çevirmem lazım? 2. SGK tarafında yapmam gereken bir işlem var mı? Dosya kapaması vs... Yada ilerde personel alabilme durumu doğabilir. SGK tarafında bir işlem yapmaya gerek yok mu?

Cevap : 1. Aylık olarak da devam edebilirsiniz. 2. “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü” ekranında “Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş ve Güncelleme” linkine basılmalıdır.Sigortalı ara vermeye başlangıç tarihi olarak, işyerinin faaliyetine hangi tarihte ara verdiği yazılmalıdır.Sigortalı ara verme bitiş tarihi olarak, işyerinin faaliyetine hangi tarihte tekrar başlayacağı (sigortalının çalıştırılmaya başladığı) tarih yazılmalıdır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.