Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2022 07:26 (Üye) Soru : SAYIN HOCAM YENİ CIKAN TEBLİĞE GÖRE MENKUL SATIŞLARI DERKEN MÜKELEFİMİZ DOLAR İLE TİCARİ MAL SATMAKTADIR VE TAHSİLATI DOLAR OLARAK YAPMAKTADIR (KİMYEVİ MADDE TİCARETİ ) VE BUNLARI DOLAR OLARAK İTHAL ETEKTEDİR ÖDEMELERİNİ DE DOLAR OLARAK YAPMAKTADIR BU DURUMDA DOLAR OLARAK YAPTIĞI YURTİÇİ SATIŞLARI TL OLARAK MI TAHSİL ETMEK ZORUNDA TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap : ITHALAT VE İHRACAT İŞLEMLERİNDE YABANCI PARA KULLANILMASINDA ENGEL YOK TÜRKİYEDEKİ DOLAR İLE SATIŞDA TAHSİLAT TL İLE YAPILACAKTIR. 19 Nisan 2022 tarihli ve 31814 sayılı Resmi Gazete’de Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022-32/66) yayımlandı. Tebliğ ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’in “Döviz Cinsinden ve Dövize Endeksli Sözleşmeler” başlıklı 8 inci maddesinin 9 uncu fıkrasının sonuna “Ancak sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunludur.” cümlesi eklenmiştir. Buna göre, TÜRKİYE'DE YERLEŞİK KİŞİLERİN KENDİ ARALARINDA AKDEDECEKLERİ; taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan MENKUL SATIŞ sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapmaları mümkündür. ANCAK ; Sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden Yapılması zorunludur. Ayrıca Tebliğ de , herhangi bir istisna hükmü olmadığından, menkul niteliğinde olan TİCARİ MALLARIN da bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.