Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2022 12:21 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım. Güncel kadın istihdamına ilişkin teşvikler hakkında bilgi rica edebilirmiyim. teşvik çeşitleri ve şartları hakkıknda

Cevap : Teşvikler İstihdam teşvikleri ile, belirli şartları taşıyan işsizleri istihdam eden işverenlere değişen sürelerle ve tutarlarla prim, vergi veya ücret destekleri sağlanmaktadır. Bu teşviklerden bir bölümü İŞKUR tarafından finanse edilmekle birlikte, işlem uygulayıcısı Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. İstihdamın korunması ve artırılması maksadıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan finanse edilen teşvikler aşağıdaki tabloda özet olarak yer almaktadır. Teşvikin Adı Kanuni Dayanağı Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdamı Teşviki 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi İlave İstihdam Teşviki 4447 sayılı Kanunun geçici 19 uncu maddesi İlave İstihdama Finansman Kolaylığı Desteği 4447 sayılı Kanunun geçici 31 inci maddesi İşsizlik Ödeneği Alanların İstihdamına Yönelik Teşvik 4447 sayılı Kanunun 50’nci maddesinin beşinci fıkrası E-sgk İşveren sistemi Teşvikler ve tanımlamalar başlığını tıklayınız işçinizin TC kimlik numarasını yazarak yararlanabileceği tüm teşvikleri görebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.