Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2022 08:22 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım merhaba, Aşağıda belirtmiş olduğum soru ve gelen cevaba ilaveten konunun anlaşılamamış olduğunu düşündüğüm için tekrar yazıyorum. Bahse konu Arsa nın Alış ve Satışı bedelleri arasında ki pozitif matrah farkı KZ hesabına atılacağı herhangi bir istisnaya tabi olmadığı MATRAH ile ilgili kısmı olduğunu tekrar belirtmek isterim KDV kısmı ile ilgili değil Soru: Sayın Danışman ım merhaba, Vergi mükellefi olmayan bir gerçek kişiden Nisan 2022 döneminde şirket aktifimize bir arsa satın almış bulunmaktayız. Kişi vergi mükellefi olmadığı için İndirelecek kdv yansıtamıyoruz. Almış olduğumuz bu arsayı Nisan 2022 sonunda satacağız. Bu işlem için ise %8 lik bir Kdv li fatura kesmemiz gerekecek ve arada oluşan Pozitif matrah farkıda bir istisna kapsamında olmayıp KZ akatarmamız gerekir diye düşünüyoruz. konu hakkında görüş bildirirseniz seviniriz. Tşk Kolay gelsin Cevap:Sayın, Neden fark oluşsun ? KDV alıcıdan tahsil edilir. KDV beyannamesi ile beyan edilir Maliyeye ödenir. Satıcıya KDV yükü olmaz. K/ Z hesabına yazılmaz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Tşk

Cevap : Pozitif matrah farkı diye bir kavram olmaz. Satış ile alış arasındaki fark gelir hesabına yazılır. (kar) İstisna veya muafiyet yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.