Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.04.2022 09:56 (Üye) Soru : Merhaba,19.04.2022 tarih 31814 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre Türkiye'deki yerleşik kişilerin kendi aralarında yapmış oldukları ticarete istinaden kesilen dövizli faturaların tahsilat ve ödemelerinde döviz tutarından değil Türk Lirası üstünden ödeme yapılması zorunlu hale gelmiştir. Tebliğde geçen menkul ibaresi gayrimenkul tanımına girmeyen her türlü mal ve eşyayı kapsadığından hizmet sektörlerinin durumu ile alakalı kafa karışıklığı söz konusu olmakta. Buna göre turizm sektörü ile faaliyet gösteren seyahat acentası, otel, restoran vb işletmelerinde kendi aralarında yapmış olduğu dövizli hizmet alım ve satımlarında da ödeme yükümlülüğü TL cinsinden zorunlu mudur?

Cevap : Kafa karışıklığı neden olsun. HİZMET ifa edenler menkul (Mal) ticareti yapmıyorlar. Bu neden ile HİZMET TESLİMLERİ TEBLİĞİ KAPSAMINDA DEĞİLLERDİR.Eski uygulama devam ediyor. Turizm sektörü ile faaliyet gösteren seyahat acentası, otel, restoran vb işletmelerinde kendi aralarında dövizli işlemler yapabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.