Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2022 12:19 (Üye) Soru : Müşterimiz sehven mart ayında kdv oranı %01 olarak Düzenlenmesi gereken araç satış E-Arşiv Faturasını %18 olarak hatalı düzenlediğinin farkına vardı. Sistem Üzerinde iptal etem süresini kaçırdığı için ,Bu durumu düzeltme içinde ; 1-Çıktısı alınan E-Arşiv Faturasının üzerinde %18 olan kdv oranını %01 olarak düzenltme yaparak kayıtlara alına bilir mi? veya 2-Geçmişe dönük Yeni e arşiv fatura mı düzenlemelidir ? Saygılarımızla.

Cevap : Merhaba; Fatura iptal kılavuzuna göre ; alıcı tarafından düzenlenen faturanın satıcının eline ulaştığı tarih itibariyle yani 8 günlük süre içinde iptal işlemini yapabilirsiniz. Eğer 8 günlük süre geçtiyse iptal işlemi sistem üzerinden yapılamamaktadır. Fatura üzerinden yazılı olan tutarlar (kdv) kayda alınmalıdır. Belge üzerinde yazılı olan tutar dışında başkaca bir manel düzeltme yapılamaz. Çünkü e-arşiv mükelleflerinin düzenledikleri faturalar (gib e-arşiv faturalar dışındakiler) ertesi gün akşamına kadar rapor dosyası ile Gelir İdaresi Başkanlığının sistemine bildirirlir. Geçmişe dönük fatura düzenlenemez. Yerine, iade faturası alınarak yerine yeni döneme faturadaki müteselsilliği bozmayacak şekilde yeni fatura düzenlenebilir.(açıklama kısmına ilgili fatura bilgileri yazılmalıdır) iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.