Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2022 12:58 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Anonim Şirket , yönetim kurulu iç yönerge kapsamında ortaklar dışından kısıtlı yetkili ataması gerçekleştirmiştir. Bu kısıtlı yetkili aynı zamanda başka bir firmanın 4a sigortalı çalışadır. Bu bilgiler ışığında; 1- Ortak olmayan kısıtlı yetkililer 4b kapsamında mıdır. 4b sigortalılığı için başvuru yapılmalı mıdır. 2- Soruda mevcut olan mevcutta başka bir kurumdan 4a lı sigorta olan bu kısıtlı yetkili için 4a lı sigorta girişi yapılmalı mıdır. ilk soruya ek olarak 4b kapsamında ise bu kısıtlı yetkili mevcutta olan 4a lı sigortalılığı kaynaklı 4b müracatına gerek kalmakta mıdır Teşekkürler

Cevap : Ortağı olmadığı işyerinde sigortali 4a girişi var ve kesintisiz ise 4b kapsamında sigortalı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişinin fiilen çalıştığı işyerlerinde 4a sigortalı olması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.