Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2022 12:01 (Üye) Soru : Merhabalar İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Sorum Türk Parasını koruma kanunu ile ilgilidir Yurt dışı firmalara ait gemilere boğazlarda acentelik hizmetleri veren limited şirketimiz haliyle dövizli işlemler yapmaktadır. 1-Şirket ortağı şirkete dolar olarak borç verebilir mi? 2-Yurt dışına sağladığımız acentelik hizmetlerinin bazılarını alt acente ve kumanya fimalarından sağlamaktayız. Bu firmalarda bize dövizli fatura kesmekte ve ödemeleri dövizle istemektedirler. Bunda mevzuatsal bir sorun bulunmakta mıdır? 3-Yine başka bir firmamız yurt dışından ithalat yapmaktadır. Bu firma yurt içine satış yaparken Dövizle tahsilat yapabilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Cevap : 1-Cumhurbaşkanlığı 85 nolu kararına göre ortaklar şirkete dövizli borç vermez. 2-Türkiye den alınan mal ve malzemeler için ödemeleri döviz ile yapılamaz 3-İthal edilen mal için ödeme döviz ile yapılır..İthal edilen mal Türkiye de satılması halinde tahsili TL ile yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.