Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2022 17:40 (Üye) Soru : Merhaba, laleli piyasasında faaliyet gösteren mükellef yabancı müşterileriden usd döviz kredi kartı ile tahsilat yapmaktadır. Aksi halde TL tahsilat imkanı bulunmamaktadır. Bu durum TL koruma kanunu kapsamında bir sıkıntı yaratır mı? iyi çalışmalar

Cevap : Sıkıntı yaşamaz .Tebliğe göre, TÜRKİYE'DE YERLEŞİK KİŞİLERİN KENDİ ARALARINDA AKDEDECEKLERİ; taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan MENKUL SATIŞ sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapmaları mümkündür. ANCAK ; Sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden Yapılması zorunludur. Yukarıdaki açıklamaya göre; Yabancı uyruklu kişiden tahsilat Döviz olarak yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.