Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2022 12:38 (Üye) Soru : Merhabalar; Geçtiğimiz hafta sorduğum soruyu ve vermiş olduğunuz cevabı paylaşmak istiyorum. Devamında ek olarak doğan soruyu paylaşmak isterim. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Soru: Merhabalar, Bir gelir vergisi mükellefimin 1 personeli vardı. Bu sebeple MUHSGK beyannamesini 3 aylıktan aylığa çevirmiştik. Söz konusu personeli 28.02.2022 tarihinde işten ayrıldı ve şuan işe girişi yapılacak birisi söz konusu değil. Bu durumda sorularım şöyle; 1. Muhtasar beyannameyi aylıktan 3 aylığa mı çevirmem lazım? Hangi dönemden itibaren çevirmem lazım? 2. SGK tarafında yapmam gereken bir işlem var mı? Dosya kapaması vs... Yada ilerde personel alabilme durumu doğabilir. SGK tarafında bir işlem yapmaya gerek yok mu? Cevap:Sayın, 1. Aylık olarak da devam edebilirsiniz. 2. "Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü" ekranında "Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş ve Güncelleme" linkine basılmalıdır.Sigortalı ara vermeye başlangıç tarihi olarak, işyerinin faaliyetine hangi tarihte ara verdiği yazılmalıdır.Sigortalı ara verme bitiş tarihi olarak, işyerinin faaliyetine hangi tarihte tekrar başlayacağı (sigortalının çalıştırılmaya başladığı) tarih yazılmalıdır. " bu cevaba istinaden sorum şu; bir daha hangi tarihte eleman alacağı belli değil. Bu durumda ben faaliyetine tekrar başlayacağı tarih olarak hangi tarihi seçmeliyim?" Teşekkür ederim.

Cevap : Sigortalı ara verme bitiş tarihi olarak, işyerinin faaliyetine hangi tarihte tekrar başlayacağı (sigortalının çalıştırılmaya başladığı) tarih yazılmalıdır.Eğer bu belli değil ise dosya kapatılmalıdır ya da en fazla 2 yıllık bir süre tanınmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.