Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2022 12:12 (Üye) Soru : e-arşiv fatura kestiğimiz firmanın ünvanı değişmiş, bu durum bize beş ay sonra bildirilmiştir. Fatura iptali süreci geçmiş, ve firma kapanmış olması nedeniyle iade fatura kesimi de mümkün değildir. Firma AŞ. altında faturaların yeniden kesilmesini talep ediyor. firmamız yanlışlıkla LTD. şirket ünvanına göre kesilen faturaya ilişkin kdv ve gelir vergilerii ödemiş olması sebebiyle mükerrer vergilendirmesi söz konusu olacak. fataralar iptal edilemediği için düzeltme de veremeyeceğim. Nasıl bir işlem yapmam gerekteceği konusunda yardımcı olur musunuz. i.

Cevap : Merhaba; konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan özelge talep etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü sorunuzda belirttiğiniz gibi; ünvan değişikliği yapıldıktan sonra, eski ünvana ait fatura düzenlenemez. Bu dönemde ünvan değişikliğine ilişkin olarak eğer mükellefiniz e-defter mükellefi ise eski ünvana ait defter berat dosyalarını ve ikincil koplayalarını, yeni ünvana ait e-defter berat osyalarını ve ikincil kopyalarının ayrı ayrı yüklenmesi gerekecektir gerekli ünvan değişikliği bilgileri güncellendikten sonra iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.