Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2022 13:09 (Üye) Soru : Merhaba, 25.02.2014 yılında işe başlayan bir şirket çalışanının 22.12.2018 tarihinde 04 kodla çıkışı yapıldı. İhbar ve kıdemi ödendi. Aynı kişi 17.06.2020 tarihinde tekrar işe başladı. 1- Çalışan ayrılışından tekrar başladığı süreye kadar başka bir işte çalışmadığını söylüyor, bu durumda hakettiği yıllık izin süresi hangi tarihe göre hesaplanmalı, kazanmış olduğu haklar bakımından yeni başlayan işçiden farkları var mı? Şirket bu çalışanla mayıs ayı itibariyle kısmi istihdam konusunda anlaştı. 2- Tam süreli çalışmadan kısmi istihdama geçiş için işçi çıkış giriş dışında bir yöntem var mıdır ? Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : 1. yıllık izin hesabında hizmet süreleri birleştirilerek hesaplama yapılmalıdır. 2. yeni iş sözleşmesi düzenlenmeli ve işçinin işe girişinde kısmi istihdam işaretlenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.