Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2022 13:12 (Üye) Soru : Merhaba, bir şirkette bağlı çalışan olarak işe başlamak istiyorum. Burada belgem dolayısıyla müşavirlik hizmeti vereceğim ve sigortalı olacağım. Sorum şu başka bir şirkette farklı bir iş kolunda olmak kaydıyla ve kesinlikte müşavirlik hizmeti dışında sigortalı olabilir miyim? Günün sonunda yalnızca tek yerde müşavirlik yapmış oluyorum. 2. bahsettiğim işte ise perakende mağazacılık ile alakalı bir şirket. Konu ile ilgili bilgi ve desteğinizi rica ediyorum. Tesekkurler Nalan 532 440 26 09

Cevap : Ticari Faaliyette Bulunamama Madde 43 - Meslek mensupları, Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunmazlar. Meslek mensupları kendi mesleki faaliyetleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunamazlar. Ticari mümessillik, ticari vekillik ve acentelik yapamazlar. Adi ve kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. Limited ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevinde bulunamazlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.