Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2022 09:28 (Üye) Soru : kdv genel uygulama 41 no.lu tebliğde 5.madde de demir çelik ürünlerine getirilen 4/10 oranındaki tevkifatı; bu ürünleri hammadde olarak kullanıp lazerde kesme , bükme , kaynak yapıp işleyen ve malzeme olarak firmalarına satarken aynı şekilde tevkifat uygulayacaklar mı? tevkifat uygulanacaksa açıklamaya ne yazılacak?

Cevap : 2.1.3.3.8.2. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer hammaddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.” Yukarıdaki hükme göre üretilen ürünlerin teslimi için hesaplanan KDV den 4/10 oranında KDV tevkifaı hesaplanır. tevkifat uygulanmayan faturaya bir şey yazılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.