Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2022 11:54 (Üye) Soru : Merhaba mükellefin demir sac olarak alıp yada çeliği alıp demirden buhar kazanı vb ürünler üretip satmakta yada çelikten kaşık kevgir çatal üretip satmaktadır. Yeni çıkarn tebliğe göre tevkifat yapma zorunluluğumuz bulunup bulunmadığınız öğrenmek istiyorum. iyi çalışmalar.

Cevap : Tevkifata tabi olanlar ve olmayanlar aşağıda belirtilmiştir. Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.