Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2022 17:53 (Üye) Soru : merhaba sadeleşen ! KDV oranları ile ilgili kafamızda hala soru işaretleri var malesef. Örneğin; lateks eldiven,muayene masa örtüsü vs.. Bunların KDV oranı %8 idi. Nisan ayından itibaren %18 olarak fatura kesilmiş. Bu oran doğru mudur bilemedim? Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum. KDV %8 mi %18 mi ? Teşekkürler

Cevap : 29/03/2022 Tarih ve 31793 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 9 uncu maddesi ile aynı Kararın eki (II) sayılı listeye aşağıdaki sıra eklenmiştir.(Yürürlük 01/04/2022) Buna göre, daha önce %18 KDV oranına tabi olan; • Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri, % 8 • 9619.00 GTİP pozisyonunda yer alan hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşyaların teslimde %8 oranında KDV uygulanacaktır. (II) sayılı listeye Yeni eklenen sıralar: 37- Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri, 38- 30/12/2021 tarihli ve 5045 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı eki İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 9619.00 pozisyonunda yer alan mallar,” ( 9619.00 POZİSYONU : Hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşyalar) YUKARIDAKİ DEĞİŞİKLİKLERDEN BAŞKA DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞTIR. DAHA ÖNCE % 8 UYGULANAN ÜRÜNE NEDEN % 18 UYGULANDIĞINI SATICIYA SORUNUZ. VARSA BİLMEDİĞİMİZ BİR KARAR BİZLERDE BİLGİ SAHİBİ OLALIM. KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.