Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.05.2022 13:23 (Üye) Soru : Merhaba; Bir firmanın ürünlerini dağıtan (dağıtıcı) bir firma; ürünlerini dağıttığı firma ile yapmış olduğu sözleşme gereği fatura karşılığında depozito sayılabilecek bir ödeme gerçekleştirmiştir. Söz konusu sözleşme sona erdiğinde dağıtıcı firma ödenen tutarın değerlenmiş şekli ile fatura ederek söz konusu ödediği tutarı geri alacaktır. Konun ilk aşaması olan fatura ödendiğinde bu tutarın kaydedilmesi gereken hesap hangisi olmalıdır? Depozitolar mı? Haklar mı? Yoksa başka bir hesap mı? İlginize şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cevap : Depozito için fatura düzenlenmez. Fatura mal ve hizmet teslimleri için düzenlenir. Depozito hizmet alım veya satımı değildir. Alındığı gibi iade edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.