Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.05.2022 15:17 (Üye) Soru : mrb, çelik halat ithalatı ve iç piyasa alımı ile çelik halat satışı yapmaktayız. ayrıca çelik halat pres makinesi ile çelik halat sapan yapmaktayız. çelik halat sapanı çelik halatı bükerek ve aliminyum yüzük ile ve demir halka ve kanca bağlamak sureti çelik halat sapan yapmaktayız. yani bir nevi mamullerin birleşmesinden yani bir mamul üretmekteyiz. Bu ürettiğimiz ürün çelik halat sapan için yeni çıkan kanuna göre tevkifat uygulamalımıyız? (not: çelik halat sapan üretiminde kullanılan diğer tüm ürünlerde tevkifat bulunmuyor.) saygılar,

Cevap : Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.