Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2022 09:13 (Üye) Soru : Tekrar merhaba, bir önceki yeni geçici vergi beyannamesinde sormuş olduğum üretim ve ihracat faliyetlerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesinde 1 puanlık indirimi anladım. Benim sormak istediğim örneğin, firma hem ihracat yapıyor, hemde simit sarayı işletiyor, yani iki faliyet konusu var. Bu simit sarayı işinden elde ettiği geliri ticari bilanço karı bölümüne yazacaz. Yoksa İhracat ile beraber ihracat faliyetinden elde edilen kar bölümüne mi yazacaz. Kısaca bunun bir formülü var mı? Daha somut olarak sorduğum bu örneğime cevap vermenizi rica ederim.

Cevap : Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linkde bulunan Tebliği taslağını inceleyiniz örmek tebliğde mevcut dur. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/kurumlarteblig20taslak.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.