Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2022 10:37 (Üye) Soru : Merhaba Kolay gelsin. 2022/1. dönem Kurum geçici vergi beyannamesinde Beyannamenin Matrah Bildirim bölümünde Üretim faaliyetinden elde edilen ve ihraçtan elde edilen diye iki kulakçık var. Buraya yazmamız gereken rakamlar gelir tablosunda yazan yurt içi hasılat ve yurt dışı hasılatmıdır. Yoksa yurt içi hasılattan edilen kar ve yurt dışı hasılattan edilen kar tutarlarımıdır. üretim yapmayan hizmet sektöründe olan şirket için O kısımları doldurmamız zorunlumudur.İyi çalışmalar.

Cevap : Üretim yapmayan firmalar bahsettiğiniz alanları doldurmaz. İhracatcılar için KV indiriminden yararlanmak istenmesi halinde (%22) Aşağıdaki tebliği taslağındaki hesaplamalar yapılarak İlgili alanlar doldurulur. İndirimden yararlanmak istemeyen ler için böyle bir zorunluluk yok.KV oranı % 23 uygulanır. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/kurumlarteblig20taslak.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.