Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2022 11:16 (Üye) Soru : Merhabalar; Türkiye' de inşaat ve dekorasyon alanında faaliyet gösteren bir şahıs işletmesiyiz. Ülkemiz arasında akit sözleşmesi olan Sırbistan' a geçici görevlendirmek sureti ile personel götürmek isteriz. SGK ile yaptığım görüşmede bilgi eksikliğinden yeterli bilgi edinemedim. Fakat soru şu ki; - Personellerin işe girişlerini yine standart, aynı kod ile mi yapacağım. - SGK' ya sunmam gereken bir belge v.s. var mıdır ? - Başvurmam gereken bir kurum var mıdır ? Daha önce bu konuya veya benzeri durum ile alakalı tecrübeniz var ise bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim..

Cevap : Yurt dışında Türk işverenler tarafından çalıştırılacak işçiler için iki farklı durum söz konusudur. Bu kişiler ya kısa süreli işlerle ilgili olarak geçici görevle yabancı ülkelere gönderilecek ya da ilgili ülke ile sosyal güvenlik sözleşmesi olup olmadığına bakılmak suretiyle sosyal güvenlik işlemlerinin yapılması gerekecektir. Sigortalı geçici görevle yurt dışına gönderilecekse, geçici görevle yurt dışında bulunulan ülke ile anlaşmamız varsa (ki sırbistan ile var), sigortalının çalışılan ülkede kısa vadeli sigorta kolları kapsamında tedavilerinin yapılabilmesi için ilgili Sosyal Güvenlik Merkezinden sağlık belgesi alınması gerekmektedir. Bu şekilde de sigortalı ile ilgili tüm bildirimler sanki Türkiye'de çalışılıyor gibi yapılmalıdır. İşe giriş bildirgeleri statüsüne göre (Normal-SGDP) verilmeli ve aylık prim hizmet belgeleri normal sigortalılar için 01 belge türü, emekliler için 02 belge türü ile verilmelidir. 4/a bendi kapsamında işçi çalıştıran özel sektör işverenleri için sigorta primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmının Hazine'ce karşılanması için teşvik desteği verilmiştir. Yurt dışında çalışan sigortalılardan Türkiye'den geçici görevle gönderilen ve 4/a kapsamında sigortalı bildirilenler için de beş puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkündür. Bu teşvikten yararlanılabilmesi için kanun türü 5510 seçilmesi yeterlidir. Geçici görevle yurtdışına gönderilenler (sigorta primleri buradan yatırıldığı için) ve bunların bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri sağlık, sosyal güvenlik, emeklilik ve diğer haklardan geçici görev süresince aynen yararlanmaya devam edecektir. Geçici görevle yurtdışına sigortalı göndermeye imkan tanıyan hükümlerden işverenlerin yararlanabilmeleri için yurtdışında yapacakları işin konusuna benzer nitelikte halihazırda faaliyet gösteren daimi işyerlerinin mevcut olması gerekmektedir. Yurtdışında faaliyette bulunacağı işin konusuna benzer işyerinin mevcut olması halinde, bu işyerinde çalışmakta olan sigortalıların yurtdışına geçici görevle çalıştırmak üzere gönderilmesi mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.