Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2022 10:23 (Üye) Soru : Merhabalar, merkez işletmemiz istanbulda. muğlada ikamet eden birini muğla bölgesinde çalıştırmak üzere pazarlama personeli olarak çalıştırmak istiyoruz. bu kişinin sgk girişini merkezin bulunduğu dosyadan mı yapmalıyız? yoksa muğlada bir sgk dosyasımı açılmalıdır?orada şubemiz yada depomuz yoktur. cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Sosyal Güvenlik Kurumu, 2 Haziran 2021 tarihinde “Uzaktan Çalışma Gün Sayısı” konulu bir Genel Yazı yayımlamıştı. Bu yazıda, MuhSGK üzerinden Kuruma yapılacak gün sayısı bildirimleri için, uzaktan çalışma gün sayısının bildirileceği yeni alanın açıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Uzaktan çalışma gün sayısının tespitinde tereddütler yaşandığı için bildirimin detayları ile ilgili yeni bir Genel Yazı daha yayımlandı. Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından 05.07.2021 tarihinde yayımlanan bu Genel Yazı’ya göre; Uzaktan çalışmanın yazılı olması gerektiğine, hem İş Kanunu’nda hem de Yönetmelikte hükmedilmişti. Uzaktan çalışma bildirimlerinin de bu yazılı sözleşme çerçevesinde gerçekleştirilerek gün sayısının Kuruma bildirilmesi gerektiği açıklığa kavuştu. Yapılacak uzaktan çalışma sözleşmesinde hangi zaman aralığında uzaktan çalışılacağı beliritilmedir. Çalışmanın bir kısmı uzaktan bir kısmı iş yerinden yürütülecekse, yazılı sözleşmede bu hükme yer verilecek, kuruma bildirimlerde uzaktan çalışılan günler ayrıca bildirilecektir. Çalışmasının tamamını uzaktan sürdüren çalışanların ulusal bayram ve genel tatil günleri, yıllık izinde geçirdikleri süreler, hafta tatili günleri uzaktan çalışma kapsamında bildirilmelidir. Çalışmasının bir kısmını iş yerinden, bir kısmını uzaktan sürdüren çalışanların sadece fiilen uzaktan çalıştıkları günler uzaktan çalışma kapsamında bildirilmelidir. Tamamen uzaktan çalışma yürütülse bile, çalışanın ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatili gibi hak edişleri aynen devam edecektir. Normal çalışanlardan farklı bir uygulama yapılmayacaktır. Bu kapsamda uzaktan çalışan kişiler, eksik günleri bulunmadığı sürece Kuruma prim günleri 30 gün olarak bildirilecektir. Çalışmasının tamamını uzaktan yürüten bir çalışanın, mesai saatlerinde geçici bir durum nedeniyle birkaç saatliğine iş yerine gitmesi, uzaktan çalışma gün sayısı bildirimlerini etkilemeyecektir. Prim ödeme gün sayısı ve uzaktan çalışma gün sayısı 30 gün olarak sisteme girilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.