Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2022 17:09 (Üye) Soru : merhaba, yıllık açıklanan demirbaş ve amortisman sınırı altında alınan masa üstü telefon - telsiz telefon , çay-kahve makinası - vb. kalemleri, 255 hesap yerine 770 hesap altında kayıt alıyoruz. böyle olunca da alındıgı yılın gideri oluyor. 255 hesap yerine 770 hesap altında kayıt etmek dogru mudur? 2 - firmada demirbaş olarak kullanıldıgı halde, sonraki yıllar demirbaş ve amortisman listelerinde gözükmüyor. bu dogru bir yöntem midir? 3 -firmaya alınan, demirbaş sınırı altındaki alınan kalemlerin, dogru takip edilebilmesi icin , kullanılması gereken hesap numarası nedir? 4 - vergi dairesi demirbaş ve amortisman listesi istediginde, bu kalemler listeye eklemeli miyiz? bu durum nasıl açıklanabılır? tesekkurler

Cevap : 1)-770 hesaba 2.000 TL nin altındakiler yazılır. 2.000 TL nin üstündeki alışlar 255 hesaba yazılır. 2)-Kayıt dışı alınan değer için bir işlem yapılmaz. 3)-760 veya 770 hesap olur. 4-VD ne kayıtlardaki Demirbaşlar bildirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.