Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2022 09:18 (Üye) Soru : Üstadım 01 mayıs itibari 41 nolu kdv tebligatında demir çelik ürünleri 4/10 kdv tevkifatı getirilmiş olması ile meslek mensuplarında kafalar karışık . Şöyle ki 1) çelik hammde alımı yapan ve bu ürünü işleyip makina yedek parçası yapıp satanda 4/10 tevkifat olcakmı? 2) çelik hammadeden gene işleyip kalıp yapan 4/10 uygulancakmı? 3) celikten makina yedek parcası ithal edip bu yedek parcaları işlemeden satarken tevkifat uygulanacakmı? Cevap ve yorumunuza ivedilkle ihtiyac vardır teşekkürler kolay gelsin

Cevap : , Sorunuzdaki 1 ve 2. madde de belirtilen ürünler için KDV tevkifatı yapılaması gerektiği görüşündeyiz. 3. sorudaki teslim ler için KDV tevkifatı yapılmayacağı görüşündeyiz. Kapsam: Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) DEMİR-ÇELİK VE ALAŞIMI ÜRÜNLER GİRMEKTEDİR. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.