Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2022 12:21 (Üye) Soru : Merhaba bedelli askerlik halinde işten çıkış yapılıp tazminat verilecek mi? Bu durumda farklı bir işlem mi yapılacak ne yapılması gerekiyor?

Cevap : 7146 sayılı kanundan farklı olarak Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesinin 2020/167 sayılı kararında 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğmuş olup, henüz askerliğini yapmamış ve 3 Ağustos 2018 tarihi itibariyle fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlara tanınan bedelli askerlik uygulaması için iki seçenek üzerinden işlem yapılabileceği ve işçinin seçim hakkı bulunduğu belirtildi. 1. İşçi 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesine dayanarak iş sözleşmesini askerlik nedeniyle feshedebilir ve kıdem tazminatını zorunlu askerlik için yapılan fesihlerde olduğu gibi işvereninden talep edebilir. 2. 7146 sayılı kanunun 2. maddesi gereğince işçi iş akdini sonlandırmadan bedelli askerlik süresinde ücretsiz izinli sayılarak 30 günlük temel eğitimin sonunda aynı yerde çalışma hakkına sahip.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.