Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2022 11:44 (Üye) Soru : MRH. Firmamız metal ürünler saç profil hırdavat köşebent gibi mal alımları yapmaktadır.Alımlarını tevkifatlı fatura ile almaktadır.Firmamızda satış faturalarını metal profil kapı pencere bunların kasaları olarak satışını yapmaktadır.Malzemeleri kesip büküp birleştirip satış yapmaktadır.Bu durumda satış faturalarını tevkifatlımı kesmesi gerekir.Tşk.

Cevap : Düzenlenecek faturada KDV tevkifatı yapılmayacak. Kapsam Tevkifat kapsamına; cevherden, hurdadan veya diğer ham maddelerden üretilen demir-çelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb.) veya yassı (levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.) demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul eşya (KAPI , kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, YAY , bilya, rulman, zincir vb.) teslimlerinde tevkifat uygulanmaz.”
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.