Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2022 16:40 (Üye) Soru : Sayın danışmanımız, imalatçı olmayan ihracatçılar ( sanayi sicil belgesi yok, fason imalat yapmaktadır,tekstil sektöründe) 21.04.2022 41 nolu genel tebliğindeki ihracat bedelinin % 10 una kadardevreden kdv tutarı ile sınırlı olarak iade talep edebilmesi mümkünmüdür? Mümkün ise uygulamadan yararlanması için iade talep dilekçesi ile mahsup veya nakit iade talebinde bulunması yeterlimidir? Teşekkür ederim, Kolay gelsin.

Cevap : İmalatçı olmayanlar yararlanamaz. Sektör ayrımı yapılmaksızın imal ettikleri malları doğrudan ihraç eden imalatçılar, ihracat teslimlerine ilişkin olarak yüklendikleri KDV tutarına bakılmaksızın ihracat bedelinin %10’una kadar devreden KDV tutarı ile sınırlı olarak iade talep edebileceklerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.