Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2022 16:31 (Üye) Soru : Merhaba,Kolay gelsin.Kuyumcu Tamircisi ve aynı zamanda kuyumculuk yapan mükellefim vefat etti 2 oğlu dükkanda sigortalı.3 oğlu ve eşi işi devam ettirecek.İşletme defterine tabi.vergi mevcuhatı ve muhasebe teknikleri olarak nasıl bir yol izlemem lazım.vergi müekellefiyeti olarak neler yapmam lazım.Bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap : Mirasçılar Noterden alacakları "Mirasçılık"Belgesi" ile VD müracaat ederek işi devam ettireceklerini beyan ederler ve mirasçılar adına Mükellefiyet ettirilir. DBS den defter tutulur. Vefat eden kişin için 01/01/2022 -Vefat tarihi arasındaki faaliyeti için Kar / zarar çıkartılır. Kıst dönem Yıllık GV beyannamesi 4 ay için verilir ve mükellefiyeti kapatılır. Diğer bürokratik işlemler konusunda VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.