Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2022 09:00 (Üye) Soru : Günaydın smmm müteselsil sorumluluğu ile ilgili iki sorum olacaktı; 1- Firmalardan 31 Aralık tarihli Stok Listesi alarak bu stok durumuna göre kazanç vergisi hazırlayan karı/kazancı buna göre çıkaran mali müşavirin ileride çıkabilecek vergi kaybından müteselsil sorumluluğu olur mu? 2- 31 Aralık firmaların stok sayımında mali müşavirin yer alması mecburi midir? Bir mali müşavirin 40 firması olsa hangi firmanın stok sayımına gitsin? Teşekkürler

Cevap : 1-Olur veya olmaz diye kesin bir yorum olmaz. Vergi incelemesinde Vergi müfettişinin incelemede meslek mensubunun kusurunu tespit etmesi halinde sorumluluk iddia edebilir. 2-Stok sayımında meslek mensubu işletmede bulunmaz. Böyle bir yetkisi de yok görevi de yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.